Tarihi Yerler

Çifte Minareli Medrese – Sivas

Tarih kokan Sivas’ta gezilecek yer olarak bu konumuzda Çifte Minareli Medreseyi inceleyeceğiz.

Sivas il merkezinde bulunan Çifte Minareli Medrese 1271 yılında yapılmış ve günümüze kadar gelebilmiş tarihi bir yapıdır.

Kitabesindeki bilgiye göre; medrese İlhanlı Veziri Sahip Şemseddin Mehmed devamı »

bursa karamustafa hamamı

Bursa karamustafa hamamı

bursa karamustafa hamami

Hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde inflamatuvar romatizmal hastalıkların (romatiod artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere) kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı devamı »

Kınalıada gezilecek yerler

Kınalıada yerli ve yabancı turistlere uzun zamandır hizmet vermektedir. Bizde bu konumuzda Kınalıada’nın gezilecek görülecek yerleri hakkında biraz bilgi verelim.

Kınalıada Camii

Kınalıada Camii

Kınalıada Camii

Kınalıada Cami ilginç yapısıyla dikkat çekerek adanın meydanındayer alır. Camii 1964 yılında inşa edilmiştir. Yapı, Turhan Uyaroğu ile Başar Acarlı’nın imzasını taşıyor.

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi 1857 yılında inşa edilmiştir Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi. Değişik seviyelerde platformlardan oluşan kocaman bir bahçesi, bahçede kedileri, çan kulesi ve şahane bir manzarası vardır.

Çınar Tepesi

Kınalıada’nın, Manastır Tepesi, Teşvikiye Tepesi ve Çınar Tepesi olmak üzere üç tepesi vardır. Adaya ayrı bir güzellik katan bu tepelerden manzara büyüleyici güzelliktedir. Güneşin devamı »

UŞAK ULUBEY KANYONLARI

Uşak Ulubey Kanyonları Colaro da’ dan sonraki ikinci büyük ve güzel kanyondur.BU kanyonu mutlaka herkes görmelidir.Bu kanyon45 km. uzunluğunda, 500-1000m genişliğinde, 135-170m derinliğindedir.

UŞAK ULUBEY KANYONLARI

Turizm açısından her geçen gün daha da katkı sağlayabilmesi için çalışmalar hızlandırılmıştır.Bu bölgede konaklayabilmek için oteller mevcuttur.Buraya gitmeniz kolaydır.Uşak’ dan her gün Ulubey’ e minibüsler çalışmakta olup yolculuk sırasında sıkıntı çekmeniz mümkün değildir.Uşak Ulubey’e vardığınızda yiyebileceğiniz geleneksel yöresel tatlar ise döndürme,bükme ve katmerdir.Bu tatları da denemeyi unutmayın.Ayrıca her yıl mayıs ayının son hafta sonunda Kanyon festivalleri düzenlenmekte olup bu eğlenceyi kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Hem bu doğal güzelliği görün hem de eğlenmenize bakın.

DÜDEN ŞELALESİ

Düden şelalesi Antalya’ nın turistik açıdan en gözde mekanlarından birisidir. Antalya’ya7 km uzaklıkta Varsak belediyesine1 km uzaklıktadır. Yerli yabancı birçok turist Düden Şelalesini gezip görmektedir.

DÜDEN ŞELALESİ

Düden Şelalesi 10 kilometreden sonra Antalya Lara’ dan Akdeniz sularına karışmaktadır.Ulaşımı kolaydır. Düden Şelalesine devamı »

KIZ KALESİ

Kız kalesi Mersin’in Erdemli ilçesine20 kmuzaklıktadır. Önemli bir tarihi turistik mekanlardan biridir. Kız kalesi ismini oldukça etkileyici bir efsaneden almaktadır.

ÖYKÜSÜ: Kız çocukları doğduğunda kahine götürülüp gelecekleri hakkında bilgi alınırmış.Kral yeni doğan kızını kahine götürmüş ve 19 yaşına gelince bir yılan tarafından sokularak öldürüleceğini devamı »

HASANKEYF BATMAN

1981 yılından bu yana koruma altında olan HASANKEYF M.S. 4. yy’ da kurulmuş ve birçok medeniyet görmüştür. Dicle nehrinin kıyısında bulunan Hasankeyf yapılan baraj projesi nedeniyle tamamen sular altında kalacaktır. Bu güzel mekanın sular altında kalması tatil severleri ne kadar çok üzdüğünü tahmin edebiliyoruz.

HASANKEYF bölge olarak hem tarihi hem devamı »

Diyarbakır’ın Tarihi Turistik Yerleri

Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları 5.5 km uzunluğunda ve 7-8m yüksekliğindedir. (Çin Seddi’nden sonra en uzun surlardır.) 16 kalesi ve 5 çıkış kapısı olan siyah bazalt surlar, kentin en ilgi çekici yeridir. Ortaçağ askeri mimarisinin muhteşem örneğini oluşturan bu surlar yazıtlar ve kabartmalarla dekore edilmiştir. M.Ö. 349 yılında Bizans İmparatoru Costantinus tarafından yenilenen surların yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Diyarbakır’ın 65km kuzeybatısında Elazığ karayolu üzerinde Ergani ilçesinde bulunan Çayönü antik kenti cilalı taş devrine yani günümüzden yaklaşık 9000 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu yerleşim yerinin ilk yerleşik hayata geçilen yerlerden biri olduğu saptanmıştır. Çayönü İlkel yerleşmesinde çıkartılan öğütme taşları, çakmak taşı, kemikten ve bakırdan yapılan çeşitli aletler Diyarbakır Arkeolojik Müzesi’nde sergilenmektedir devamı »

Hasankeyf

hasankeyf

Asıl adı Hısn-Kayfa olmakla beraber Hısn Kale-hisar anlamına gelmektedir. Hasankeyf Cumhuriyet dönemi ile ismi bugünkü halini alır.Şehrin kesin olarak kimler tarafından ilk olarak mesken tutulduğu ,kurulduğu bilinmemektedir.Buranın Türkler tarafından fethi binyetmişbir Malazgirt Meydan Muharebesinden hemen sonradır.Artuluların burada para bastıkları bulunan sikkelerden anlaşılmaktadır.Günümüzde Harap bitap görünen eserlerden büyük bir çoğunluğu Artukoğulları döneminden kalmadır.

Hasankeyf Kalesi icle nehri kenarında yüz metre yükselikte yekpare bir kaya kütlesi üzerinde dikilmektedir.Vakti zamanında Roma imparatorluğununen görkemli üslerinden biri olduğu bilinmektedir.

Hasankefy Kale Kapıları
Aslanlı kapı olarak bilinen ilk kapı bin dokuz yüz seksen altı yılından düşen bir kaya kütlesi sebebiyle zarar görerek tahrip olmuştur.Halk arasında yılanlı kapı olarak bilinen ikinci kapı ise bugünlere devamı »

Adana Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi

Müze binası, eski Adana’nın merkezi olan tarihi Tepebağ’da, 19. yüzyılda yapılmış geleneksel Adana evlerindendir. İki katlı, cumbalı, kırma çatılı, kâgir bir yapıdır. Bu özellikleri nedeniyle Kültür Bakanlığı’nca “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Ramazanoğullarından Suphi Paşa’ya ait olan bu devamı »

Adana Etnografya Müzesi

Adana Etnografya Müzesi

Kuruköprü mevkiinde yer 1845 yılında inşa edilmiş ancak daha sonra terk edilmiş olan kilise binası müze olarak düzenlenmiştir. “Eski Müze” adıyla de bilinen devamı »

Adana Tanıtım ve Adananın Tarihi Gezilecek Yerleri

Adana Tanıtım ve Adananın Tarihi Gezilecek Yerleri

Misis Mozaik Müzesi

Müze 1956 yılında Misis Höyüğü’nden çıkan mozaikleri korumak amacıyla kurulmuştur. Bizans devrine ait bir kilisenin zemininde yer alan mozaiklerde Hz. Nuh’un tufan esnasında gemisine aldığı hayvanlar betimlenmiştir. Hayvanların canlı biçimde tasvir edildiği mozaikler, Çukurova mozaik sanatının ne denli ileri olduğunu gösteren örneklerdir. Müze, ören yerlerinden ve Adana Arkeoloji Müzesi’nden getirilen diğer mozaikler ve mimari parçalarla da zenginleştirilmiştir.

Anavarza (Dilekkaya Köyü) Ören Yeri Adana’nın Ceyhan ilçesi, Kozan-Kadirli yolunun yaklaşık 20. km’sinde Dilekkaya köyü yakınındadır. Çukurova’nın ortasında birdenbire yükselen büyük bir kaya kütlesinin önünde kurulmuştur. Roma İmparatorluğu döneminde “Anazarbus” olarak anılmıştır. Kentin Roma imparatorluk devri öncesi tarihi hakkında hemen hemen hiçbir bilgi yoktur. Roma imparatorlarından Septimius Severus’un, Pescennius Niger ile yaptığı iktidar savaşı sırasında, Severus’un tarafını tutan kent, Severus’un 194 yılında galip gelerek imparatorluğun tek hâkimi olmasından sonra ödüllendirilerek tarihinin en parlak devamı »