Sivas Otelleri

Çifte Minareli Medrese – Sivas

Tarih kokan Sivas’ta gezilecek yer olarak bu konumuzda Çifte Minareli Medreseyi inceleyeceğiz.

Sivas il merkezinde bulunan Çifte Minareli Medrese 1271 yılında yapılmış ve günümüze kadar gelebilmiş tarihi bir yapıdır.

Kitabesindeki bilgiye göre; medrese İlhanlı Veziri Sahip Şemseddin Mehmed devamı »

Sivas soğuk çermik (Ahmet Turan)

otelpansiyonlari.com sitemizde bugün memleketimiz Sivas Soğuk Çermik (Ahmet Turan) kaplıcası hakkında yazalım, soğuk çermik resimleri paylaşalım. Bizim gittiğimiz zamanda (2007 yılı içerisinde) soğuk çermik havuz fiyatları ortalama kişi başı 4 TL ve extra bir ücret yoktu. Bu bölgeye son birkaç yıl içerisinde gitmediğimiz için güncel fiyatlar hakkında bilgimiz yoktur. İletişim numaralarından güncel fiyat bilgisini öğrenebilirsiniz.

Ahmet Turan

Asıl adı Ahmer Tarran olan Ahmet Turan Gazi bir Rum asılzadesidir. Battal Gazi’nin gücü karşısında Müslümanlığı kabul etmiş ve Battal Gazi’nin en yakın silah arkadaşlarından biri olmuştur.

Sivas halkı, onun Soğuk Ilıca yakınlarındaki bir savaş sırasında şehit düştüğüne inanmaktadır. Bu savaşta Abdülvehhab Gazi de bulunmaktadır. Her ikisi de diğer gazilerle birlikte akşama kadar savaşırlar. Rum kuvvetleri üstün geldiği için arkadaşlarını teker teker yitirirler. Sonra kendileri de şehit düşerler. Savaştan sonra şiddetli bir yağmur başlar. Ahmet Turan Gazi’nin cesedini bulup tanırlar. Bugünkü yerine defnederler. Abdülvehhab Gazi’nin vücudunu sel suları sürükleyip götürdüğü için bulamazlar.

Ahmet Turan hakkında bu kısa bilgi yeterlidir. Burada asıl amaç kurban kesmek ve adak adamaktır. Kurban Bayramı yaklaşmışken bizde özellikle Sivas ve çevresindeki illere oldukça yapın olan Ahmet Turan’ı tavsiye ediyoruz.

Bizim gezimizden birkaç resim (2007)

Türbenin bulunduğu bölgenin biraz aşağısından genel bir görünüm.

devamı »

Köşk Otel

Köşk Otel Genel Özellikler: Sivas Köşk Otel Her Biri Özel Tasarlanmış 12 Suit Odası Toplamda 70 Oda 140 Toplam Yatak Kapasiteli Şehir Markezindedir.

Oda Görünümleri: Otelin Oda Özellikleri, Direkt Telefon, Duşa kabin ve küvetli Banyo, Wc, Mini Bar,Saç Kurutma makinası, wcd tv, Kablolu ve kablosuz internet 24 saat sıcak su , vs olarak dizayn edilmiştir.

Servis ve Hizmetler: Sivas Köşk Otelde Resepsiyonda Emanet Kasası, 24 Saat Oda Servisi, Kuru Temizleme, Çamaşır ve Ütü Servisi Hizmetlerinden Yararlanabilirsiniz.

Spor ve Rekreasyon: Sivas Otel Köşk’de Fitness Merkezi, Güzellik salonu, Jimnastik Salonu Gibi Aktivitelere Sahiptir.

Toplantı ve Seminerler: Sivas Köşk Otelin iki adet toplantı , devamı »

Sultan Otel SİVAS

Genel Özellikler: Sultan Otel’in Her mekanı değişik, temiz, sıcak ve güvenlikli tarzda dekore edilmiş olup, bulunduğu bölgede farklığını tek olarak adına yaraşır bir şekilde göstermektedir.. Sultan Otel Özellikleri; 3 Suit Oda olmak üzere toplam 27 oda, 57 yatak kapatisesindedir..

Oda Görünümleri: Sultan Otel Oda Özellikleri; Merkezi sistem ısıtma, halı kaplı zemin, direkt telefon, elektronik güvenlik kasası, wirelles, Tv. (uydu yayınlı), minibar, banyoda (wc, duşakabin, 24 saat sıcak su, fön makinesi) Odalarda ihtiyaç duyulan her türlü aksesuar mevcut bulunur..

Servis ve Hizmetler: Sultan Otel’de Resepsiyon hizmetleri, 24 saat oda servisi, internet, kuru temizleme, ütü ve çamaşır servisi, vs olanakları bulunur..

Toplantı ve Seminerler: Sivas Sultan Otel’de; Toplam 100 kişi devamı »

Sulusaray Kaplıcaları

Sulusaray Kaplıcaları Artova İlçesine bağlı Sulusaray Bucağındadır. Çermikönü Kaplıcası olarak ta anılır. Soğuk ve sıcak su kaynaklıdır. Tarihi eskilere dayanan kaplıca, Roma ve Bizans dönemlerinde, daha sonrada Osmanlı ve Selçuklu döneminde faaliyetini sürdürmüştür.

Sodyum klorür ve sülfatlı, bikarbonatlı sulardandır. Bulunduğu yer deniz düzeyinden 750 m. yüksektedir. Romatizma, nevralji ve cilt hastalıkları için büyük fayda sağlar. Modern konaklama tesisleri ile donatılmıştır.

Genel Bilgiler

Konumu Kaplıca alanı, Tokat İli’nin güneybatısında bulunan Sulusaray İlçe merkezine 3 km. mesafedeki Ilıca Köyü’nde yer almaktadır. Doğusunda Yeşilyurt İlçesi, batısında Yozgat İli Kadışehri İlçesi, güneyinde Sivas İli Yıldızeli İlçesi, Kuzeyinde Artova İlçesi ile komşudur.
Ulaşım Olanakları Sulusaray, Tokat İl merkezine 69 km, Artova İlçe merkezine 30 km, Yeşilyurt İlçe merkezine 11 km uzaklıktadır. Havayolu ulaşımı ise 198 km mesafedeki Sivas ve 220 km. mesafedeki Samsun havaalanları ile sağlanmaktadır.
Yükseklik Denizden yüksekliği 750 m. dir.
İklim Özellikleri Sulusaray İlçesi’nde hem İç Anadolu bölgesi iklimi, hem de Karadeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve sert bir iklim hakimdir.
Aylar 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Ort. Açık Gün Sayısı 6.9 6.6 5.9 5.8 4.5 3.3 3.8 3.8 3.3 4.4 6.7 5.1
Ort. Bulutlu Gün Sayısı 6.2 6.0 5.7 6.2 5.2 4.3 3.6 3.4 3.1 5.0 5.5 5.1
Ort. Kapalı Gün Sayısı 6.0 5.7 5.3 5.8 4.8 3.7 3.7 3.2 3.1 5.3 6.3 4.8
Ort. Sıcaklık 2.6 4.4 7.8 12.8 16.2 19.7 22.1 22.1 18.9 13.6 8.6 4.4
Nisbi Nem 65 62 59 58 61 57 54 52 56 64 66 67

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri Kaplıca suyunun romatizma, nevralji devamı »

SORGUN KAPLICASI – Yozgat-Sivas

Kaplıca Sorgun ilçesine 2 km. mesafede, Yozgat Sivas karayolu üzerindedir. İI Özel İdare Müdürlüğünce yaptırılan kaplıca ve motel faaliyet tedir.

Diğer sıcak su alanlarının kapladığı sıcak alana göre daha geniş bir sıcak alana sahip olan Sorgun sıcak su alanı İlçenin yerleşim alanının doğu sınırlarından başlayıp, Yeniçeltek açık kömür işletmesinin bir kısmını kaplamaktadır. Bu sıcak su kaynağının sıcaklığı 50 C° ile 61 C° sıcak su elde edilmektedir.

Fiziksel ve kimyasal analizler sonucunda sül fatlı, sodyum klorürlü, hipertermal, hipertonik sular sınıfına giren bu sıcak su radyoaktif madde magnezyum, kalsiyum ve bor ihtiva etmektedir.

Halen kaplıca tedavisinde kullanılan bu suyun ağrılara, kronik iltihaplı hastalıklara, spazm benzeri hastalıklara , kırık çıkık sekellerine ve taşıdığı yüksek orandaki radonun etkisiyle radyoterapik yönden yararlı olduğu bilinmektedir.

SİVAS – Kangal Balıklı Kaplıca

SİVAS – Kangal Balıklı Kaplıca

ülkemiz termal kaplıcaları içerisinde kendine özgü bir yeri vardır. Tedavi özelliği itibari ile dünyada bir benzerin bulmanın mümkün olmadığı kaplıca, ilmi ve tıbbi bir mucizeyi “Sedef Hastalığını tedavi ederek” sergilemektedir.

36-37 derece sıcaklıktaki kaplıca suyunda bulunan balıkların mucizevi bir şekilde tedavi yöntemi uygulaması bu kaplıcanın ününü ve özelliğini daha da artırmaktadır. Çünkü, modern tıp da şimdiye kadar fayda görmeyen dünyanın her yerindeki cilt hastalıkları için Kangal balıklı kaplıcası en son ümit kaynağı olmaktadır.

Tahriş olmuş durumdaki veya herhangi bir enfeksiyondan oluşmuş cilt dokusundaki yaraları; egzama, cerahatli sivilceler ve hatta tıpta tedavisinin imkansız olduğu bilinen “Sedef” hastalığı gibi cilt hastalıkları 2-10 cm. büyüklüğündeki Cyprinide (Sazangiller) familyasından Cyprinion Macrostamus (Beni Balığı) ve Garra rufa (Yağlı Balık) türündeki balıklar tarafından iyileştirilmekte ve izleri kaybolmaktadır.

Kaplıcada ilk kez yıkananlar ellerinde olmayarak tarifi mümkün olmayan bir ürperti yaşarlar. Çünkü suya girer girmez, ince, kahverengi, gri, bej rengindeki sazan ve kaya balığı türü balıkların hastanın etrafında dolaşmaya ve ciltte hastalık belirtisi olan yerleri temizlemeye başladıklarını görürler. Hastaların balıklara alışmaları 2-3 gün sürer. Dişleri olmayan bu balıklar, 36-37 derece sıcaklıktaki suyun yumuşatmış olduğu kabarık yara kabuklarını yavaş ağız (dudak) hareketleriyle acıtmadan ve kanatmadan kopararak cilt pürüzsüz hale gelinceye kadar temizler. Tedaviden olumlu sonuç alınması için üç hafta (21 gün) süresince günde 2 seans şeklinde 4 er saat havuza girmek ve toplam 8 saat suda kalınması gerekmektedir. Ayrıca, sabahları aç karına birkaç bardak şifalı sudan içmeyi ihmal etmemek gerekir. Diğer taraftan yerden kaynayan su içindeki kabarcıkla ve balıkların vücut üzerinde devamı »

Sivas MADIMAK OTELİ (2 Temmuz)

Sivas Madımak Oteli 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı

otelpansiyonlari.com sitesi otel iletişim bilgileri adresleri pansiyonlar vb konular yayınlamaktadır. ama Sivas Madımak Oteli başlığında ben sizlere otel bilgileri yerine biraz sivas katliamı hakkında yazı sunmak istiyorum.

Kısaca: Sivas Katliamı ya da Madımak Olayı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli ‘nin yakılması ve 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylardır.

Bu bir insanlık ayıbıdır ! ve nedense bugün itibariyle 17 yıldır üzeri örtülmeye çalışılmaktadır. Aleviler çok birşey değil sadece Madımak Oteli‘nin Müze Olmasını istiyorlar.

Sivas Katliamı 

CAN DÜNDAR

Sivas 2 Temmuz olayları VİDEO

video şiddet görüntüleri içerdiği için otelpansiyonlari.com sitemizden kaldırılmıştır. Anlayışınız için teşekkürler.

Sivas Olaylarında Hayatını Kaybeden CANLAR (2 Temmuz)

Muhibe Akarsu – 35 yaşında, Muhlis Akarsu’nun eşi
Muhlis Akarsu – 45 yaşında, sanatçı
Gülender Aka – 25 yaşında
Metin Altıok – 52 yaşında, şair, yazar
Ahmet Alan – 22 yaşında
Mehmet Atay – 25 yaşında, gazeteci
Sehergül Ateş – 30 yaşında
Behçet Aysan – 44 yaşında, şair
Erdal Ayrancı – 35 yaşında
Asım Bezirci – 66 yaşında araştırmacı, yazar
Belkıs Çakır- 18 yaşında
Serpil Canik – 19 yaşında
Muammer Çiçek – 26 yaşında, aktör
Nesimi Çimen – 62 yaşında, şair, sanatçı
Carina Cuanna – 23 yaşında, Hollandalı gazeteci
Serkan Doğan – 19 yaşında
Hasret Gültekin – 26 yaşında şair, sanatçı
Murat Güneş
Murat Gündüz – 22 yaşında
Gülsüm Karababa – yaşında
Uğur Kaynar – 37 yaşında, şair
Asaf Koçak – 35 yaşında, karikatürist
Koray Kaya – 12 yaşında
Menekşe Kaya – 17 yaşında
Handan Metin – 20 yaşında
Sait Metin – 23 yaşında
Huriye Özkan – 22 yaşında
Yeşim Özkan – 20 yaşında
Ahmet Öztürk – 21 yaşında
Ahmet Özyurt – 21 yaşında
Nurcan Şahin – 18 yaşında
Özlem Şahin – 17 yaşında
Asuman Sivri – 16 yaşında
Yasemin Sivri – 19 yaşında
Edibe Sulari – 40 yaşında, sanatçı
İnci Türk – 22 yaşında
Kenan Yılmaz – 21 yaşında.