Konya Otelleri

Ilgın kaplıcaları konya

KONYA lgın Kaplıcaları şifa kaynağı olarak bilinir. Her yıl otel ve moteller hastalıklarını iyileştirmek isteyen insanlarla dolup taşar, bastonla gelip yürüyerek giden insanlar görülmektedir. Suyu hamam Dağı eteklerinde güneyden kuzeye doğru uzanan alivyum tabakası ile örtülü bir kırık üzerindedir, su yöresel olarak söylenen Hamam Dağının eteklerinden çıkar.Kadınlar hamamında saniyede 14 litre, erkekler hamamında ise 35–40 litreyi bulan su çıkmaktadır.Çıkan bu sular iki kadınlar hamamına iki erkekler hamamına otel ve motellere dağılmaktadır.

ilginkaplica-termal

Tahlil raporlarına göre, suyun içeriği şunlardır: Potasyum, Sodyum, Amonyum, Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Alimınyum, Klorür, Nitrat, Sülfat ve hidrokarbonat gibi kimyasal özellikleri için de taşıyan şifa kaynağı kaplıca suları berrak, renksiz ve kokusuzdur. Su bir miktar da Bromür ve İyodür ihtiva ettiğinden Kükürtlü ve Hidrokarbonatlı sular grubunda yer alır. Radyo aktivitesi 19, 1 eman dır.Ayrıca su az miktar da tuz ihtiva etmesi ile dünyanın tanınmış sularına benzediği bilinmektedir.bu özelliklerinden dolayı şu hastalıklara şifa verdiği bilinmektedir.
ilginkaplica

ilginkaplica

Bunlar Göz Hastalıkları, Ekzama, Cüzzam, Felç hastalıkları, bers (Abraş)Hastalıkları, Sinir Hastalıkları, Akciger iltihaplanmaları, Böbrek ve idrar yolları hastalıkları, Kadın hastalıkları, her türlü iltihaplanma ve yara iyileşmelerine, Deri ve Cilt hastalıklarına, Romatizmal gibi hastalıklar dır. Evliya Çelebi devamı »

Belek Rixos Premium

Belek Rixos Premium

KONUM: Belek, ileribaşı mevkiinde 405.000 m2 alan üzerinde kurulu tesis, denize sıfır. Belek şehir merkezine 50 km., havalimanına 40 km. mesafede.

TESİS: 770 odalı tesiste, 9 asansör, açık- kapalı yüzme havuzu, aquapark, açık-kapalı restoran, disco, oyun salonu, TV salonu, amfi tiyatro, konferans salonu, 12 adet bar, kuaför, solaryum ve alışveriş merkezi mevcut.

KLİMA: Merkezi klima sistemi mevcut ve hava sıcaklığına göre çalışıyor.

ODA: 2005 yılında hizmete giren tesisin, 37 m2 devamı »

Muhafazakar Tatil İslami Oteller

Sahil bölgelerinde alternatif turizm kapsamındaki otellerin sayısı hızla artıyor. Daha mutaassıp ailelerin kalmayı tercih ettiği, kadın ve erkekler için havuzların ayrı olduğu, alkollü içki satılmayan ve mescit bulunan oteller turizmde rekabeti kızıştırdı. Bu otellere o kadar çok ilgi var ki; yaz döneminde yer bulmak zorlaşıyor. Alternatif oteller gazete ve televizyon reklam mecralarını kullanarak tüketicilere ulaşıyor. Reklam için yüksek bütçeler ayrılıyor.

Sah İnn Paradise ve Bera gibi 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinin de devreye girmesi ile sektör iyice hareketlendi. Yatak kapasitesi 10 bine yaklaşan ve yaklaşık 80 milyon dolarlık büyüklüğe ulaşan alternatif turizmde artan rekabet tatil fiyatlarını da cazip hale getiriyor. Nisan, mayıs ve haziran aylarında 5 yıldızlı otellerde günlük 50 YTL’ye tatil imkânı sunuluyor. 1990’lı yıllarda tatil anlayışının değişmesi turizm hareketlerinin de hızlanmasına sebep oldu. Yerli turistin sahil bölgelerine talebi arttı. Bu dönemde alternatif turizm adı altında hizmet veren konaklama tesisleri de tek tek devreye girmeye başladı. Bu otellerden en büyüğü 1500 yatak kapasiteli Caprice Palace, 1999’da Aydın Didim’de hizmete girdi. Ardından Konya Merkezli Kamer Holding Alanya’da Sah İnn Suit adlı oteli tatilcilerin hizmetine sundu. 2001’deki ekonomik krizle durağanlaşan alternatif turizm son yıllarda yaşanan ekonomik istikrar sayesinde yeniden canlanmaya devamı »

Konya kaplıcaları

KONYA KAPLICALARI

Konya, tarih boyunca belli başlı yollar üzerinde yer almıştır. Tarihi İpek Yolu’nun en önemli ticaret ve konaklama merkezlerinden biridir.

Bugünde Konya hem tarihi hem de ticari bakımdan önemli bir merkezdir.

Konya ilinde karasal iklim şartları etkilidir.Konya’da yıllık ortalama sıcaklık 11.5 derecedir. Temmuz ayında ortalama sıcaklık 23 derecedir. Ocak ayında ortalama sıcaklık 0 derece civarındadır. Maksimum sıcaklık 40.0 derece ve minimum sıcaklık

-28.2 derecedir.

Konya ilinde bulunan en büyük kaplıca Ilgın Kaplıcaları’dır. Diğer kaplıcalar İsmil Kaplıcaları , Seydişehir Ilıcası , Aşağıçiğil Kaynak Suyu , Yerköprü Karasu Ilıcası , Kuşaklı Kaplıcası ve Çamuru’dur.

Konya ilinde bulunan kaplıcalar aşağıda tanıtılmaktadır. Lütfen ilgili bağlantıya tıklayınız….

Ilgın Kaplıcaları

Ilgın ilçe merkezinin 2.5 km batısında Ilgın – Akşehir devamı »

Kuşaklı Çamuru ve Kaplıcası KONYA

Kuşaklı Çamuru ve Kaplıcası KONYA Beyşehir’e 25 km uzaklıktadır. Çevresi ağaçlarla kaplıdır. Romatizma, çıban, ekzama ve diğer deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Tesisleri yoktur.

Konya ILGIN KAPLICALARI VE TERMAL TESİSLERİ

Konya ILGIN KAPLICALARI VE TERMAL TESİSLERİ

Ilgın ilçesi Konya- Afyon karayolu üzerinde kurulmuş bir şehirdir.Ilgın Konya’ya 90 km Afyon ‘a ise 130 km mesafededir.

Kaplıcalar ilçe merkezinin 2.5 km batısında hamam dağı eteklerindedir. Tarihi kaplıcayı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralayan Ilgın belediyesi işletmektedir.

Yeri ve bugünkü durumu : İlçe merkezinin 2.5 km batısında Ilgın- Akşehir asfaltı üzerindedir.İki ayrı dönemde yapılan kaplıcanın ilk defa 1236 miladi yılında 1 . Alaedddin Keykubat döneminde ikinci Defa ise 2.Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından miladi 1267 yılında yaptırıldığı anlaşılmakladır. Mimari Özellikleri: 16×20 metre ölçüsünde olan kaplıca yaklaşık doğu- batı istikametinde uzanmış ve birbirine bitişik iki hamamdan ibarettir. Doğu cephesinde kubbeli erkek ve kadınlara hizmet veren kuzey-güney yönünde uzanan 1968 tarihinde Ilgın Belediyesi tarafından yapılan ve işletilen 3. bir kaplıca binası bulunmaktadır. Kaplıcanın kadınlar kısmına kuzeyden yanları iki duvarla kapalı bir revakla girilir.üç sivri kemerle revak’ın üstü ortadaki daha büyük yanlardaki oval üç kubbe ile örtülüdür.Kubbeler,önde iki serbest ayağa arkada duvarlar bitiştirilmiş taş ayaklarla , yanlarda duvar ile birbirine bağlı esas ve tali kemerler vasıtası ile desteklenmektedir. Revak cephesi, ayak ,kemer ve kubbeleri sıvalıdır.Cümle kapısı 40 cm eninde profilli bir çerçeve ile süslenmiştir.Bir boşluktan sonra üzeri büyük kubbe ile örtülü olan soyunma mahalline girilir,kubbenin ağırlıkları köşelerde üçgenler yardımı ile duvarlara aktarılmakta ve eteğinde profilli süslemeler mevcuttur.Buranın aydınlatılması cümle kapısının üzerindeki pencere kubbe merkezindeki aydınlık deliği ile sağlanmaktadır.

Soyunma mahallinden bir kapı ile 8,30×8,45 m ölçüsünde sıcaklık havuzlarına girilir,buranın özellikleri de dış kısımdaki özelliklerin aynısıdır, aydınlatılması güneye açılan bir alt pencere ve kubbe merkezindeki yuvarlak ışıklık ile sağlanmıştır. Kadınlar kısmının doğusuna bitişik kaplıcanın ikinci kısmı erkekler bölümüdür, kadınlar kısmının mimari özelliklerini taşımasına rağmen havuzlu kısmın aydınlatılması kubbede 8 adet ışık gözleriyle sağlanmaktadır.

Malzeme ve teknik özellikler :Kaplıcanın iç ve dış kısımlarının sıvalı olması bakımından,yapımında kullanılan malzemenin özelliklerini öğrenmede zorlanıyoruz, ancak kaplıcanın ve yörenin yapısal özelliklerine baktığımızda kesme taşlarla ve moloz taşlarla yapıldığını görmekteyiz,ayrıca revak’ın üzerini örten kubbelerin yapımında tuğla kullanılmıştır.Kaplıcanın iç döşemeleri ise mermerdendir.

KAPLICA SUYUNUN FAYDALARI

Ilgın kaplıcaları şifa kaynağı olarak bilinir.Her yıl otel ve moteller hastalıklarını iyileştirmek isteyen insanlarla dolup taşar,bastonla gelip yürüyerek giden insanlar görülmektedir. Suyu hamam Dağı eteklerinde güneyden kuzeye doğru uzanan alivyum tabakası ile örtülü bir kırık üzerindedir,su yöresel olarak söylenen Hamam Dağının eteklerinden çıkar.Kadınlar hamamında saniyede 14 litre ,erkekler hamamında ise 35–40 litreyi bulan su çıkmaktadır.Çıkan bu sular iki kadınlar hamamına iki erkekler hamamına otel ve motellere devamı »

İsmil Kaplıcası konya

İsmil Kaplıcası konya Konya Karatay ilçesi, İsmil kasabasında bulunan bu kaplıca Ereğli-Karapınar yolu üzerindedir.

Kaplıca suyu , litrede taşıdığı 3300 mg’lık kaplıca minerali ile Türkiye’nin ve Avrupa’nın en şifalı suyu konumunadır.

Kaplıcanın suyunun fizik tedavisinde önemli bir rolü bulunmaktadır. Ayrıca burada çamur terapisi de yapılmaktadır. Kaplıcanın yanında tesisler, sağlık istasyonları, kür merkezleri ve termal havuzları bulunmaktadır.

Romatizma hastalıkları, kadın hastalıkları, sindirim sistemi bozuklukları, sinir sistemi hastalıkları, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, kireçlenme, metabolizmal bozuklukları, astım, bronşit ve solunum yolu rahatsızlıkları, kalp ve kan dolaşımı, cilt hastalıkları vb. gibi bir çok hastalığı tedavi etmektedir.

Termal Kompleksi fizik tedavi rehabilitasyon merkezi termal devamı »

Konya Seydişehir Ilıcası

konya Seydişehir, Konya Seydişehir Ilıcası Konya’nın Seydişehir ilçesinin 1 km. kuzeyinde, yüksek bir yamaçta farklı yerlerden kaynayan Seydişehir Ilıcası’nın M.Ö. yıllarda da kullanıldığı sanılmaktadır. Ilıcanın suyu 32 C. sıcaklıkta olup, hidrokarbonat, kalsiyum ve bromür içermektedir.

Seydişehir Ilıcası ve Açık Ilıca Sularının Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri: 18.09.1991 tarihinde yapılan analizlere göre; renksiz, kokusuz, belirli bir tadı yok, debi 1.42 l/sn, sıcaklık 31 oC’dir. Toplam sertlik 24.41 odH (Alman Sertliği) olarak tespit edilmiştir

Kaplıcanın suyunun cilt, kadın hastalıkları ve devamı »

Aşağı Çiğil Kaynak Suyu

Aşağı Çiğil Kaynak Suyu Konya Ilgın ilçesine bağlı Aşağıçiğil kasabasının yakınında bulunan Kumdöken mevkiinde, çamlık içerisinde yeraltından kaynayan suyun böbrek hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Yerköprü Karasu Ilıcası

Yerköprü Karasu Ilıcası (Hadım) Konya Hadım ilçesi Yerköprü Hidroelektrik Santrali yakınında bulunan Karasu Ilıcası’nın suyu kükürt mineralleri içermektedir. Bu ılıcanın suyunun cilt hastalıkları tedavisine iyi geldiği bilinmektedir.

içelin tarihi

MERKEZ İLÇE: İçel İli’nin merkez ilçesi Mersin’dir. Mersin’in 3 km kuzeybatısındaki Yümüktepe Höyüğü’nde yapılan kazılarda, yöredeki yerleşmenin Neolitik Dönem’le başlayarak İslam Dönemi’ne kadar kesintisiz sürdüğü saptanmıştır.

Mersin yöresini, İÖ 1650-1200 arasında Hititler’in, daha sonra Dorlar’ın yerleşim merkezi edindikleri bilinmektedir. Bir Dor kolonisi olan Soloi, yörenin yakınlarında kurulmuştur. İÖ 546′da Persler aynı yöreye yerleşmiş ve İÖ 331′e değin burada kalmışlardır.

İÖ 333′tePers İmparatoru III. Dareios’ un ordusunu yenen İskender’in İÖ 323′te ölmesiyle Selökidler, yörede egemenliği ellerine geçirdiler (İÖ 301). Bu dönemde, günümüzdeki Mersin Kenti’nin yerinde Zephyrium adıyla anılan bir yerleşme yeri olduğu saptanmıştır. Selökidler’in giderek zayıflaması üzerine, İÖ 101′den başlayarak, yöre Roma yönetimine geçti. Bu dönemde Pompeius, deniz korsanlarının Eski Soloi’ye yerleşmesine izin verdi ve kasaba Pompeio-polis adını aldı.

İÖ395′ten sonra, Mersin yöresi Bizanslılar’ın elinde kaldı. VII. yy’da, Halife Ömer döneminde, Mersin ve çevresi Arap akınlarına sahne oldu. Emevi Halifesi Abdülmelik döneminde Araplar’ın eline geçen kent, X. yy’da yeniden Bizans yönetimine girdi.

XI. yy ortalarında Selçuklular, Mersin ve çevresinde üstünlük sağladılarsa da, Haçlılar’ın kurduğu kontluklardan destek alan Ermeni (Rupenyan) Prensliği 1080′de yöreyi egemenliği altına aldı. 1375′te ise Memlukler’e bağlı bazı beylerin yönetimine girerek, 1516′da Yavuz Sultan Selim’ce alınana değin, onların elinde kaldı.

Kavalalı Mehmed Ali Paşa ayaklanması sırasında, oğlu İbrahim Paşa, Mersin’i Mısır topraklarına kattı. Ancak 1839 Kütahya Antlaşması ile Osmanlılar yörede yeniden egemenlik kurdular.

Mersin, 1855′ten başlayarak, Çukurova’ nın başlıca iskelesi durumuna geldi. 1840′ta Adana Eyaleti’nin Tarsus Kazası’na bağlı Gökçeli Nahiyesi’nin bir köyü iken, 1851′de aynı kazaya bağlı bir nahiye merkezi oldu. 1864′te, Tarsus’tan bağımsız olarak, Halep Vilayeti Adana Sancağı’nın, 1877′de de, Adana Vilayeti Adana Sancağı’nın bir kazası durumuna geldi. 1888′de ise Mersin sancak, Tarsus onun kazası oldu.

Kamus ül-Âlam’da Şemseddin Sami, Mersin’e ilişkin şunları yazmaktadır:

“Adana Vilayeti’ne bağlı sancak merkezi bir kenttir. Kentte, 1 cami, 4 kilise, 2 medrese, 1 rüştiye, 2 ilkokul ve Müslüman olmayanların okulları vardır. Toprak ve tarım ürünleri tahıllar, baklagiller, çeşitli meyve ve sebzelerdir. Ormanlarından elde edilen kereste, Mısır ve Şam’a satılır. Mersin Sancağı, Adana Vilayeti’nin 5 sancağından bindir. Sancak, Mersin Merkez Kazası’yla Tarsus’u kapsar.” devamı »

Niğde

Niğde Orta Anadolu’nun güneyindedir. Üç tarafı Toroslar’ın genç kıvrım dağları ile çevrilidir. Batı ucunda ise Konya ovası ile birleşik Emen ovası yer alır. Jeolojik yapıya volkanik tüfler ve bazalt akıntıları hakimdir. Ovalarda ise egemen olan yapı alivyonlardır. Kara iklim kuşağındadır. Doğal bitki örtüsü dağlık alanlarda çam ve köknar, çay ve gölet kenarları da söğüt ve kavak ağaçlarıdır. Düzlükler ise otsu bitkilerle kaplıdır. Meyve üretimi bol ve çeşitlidir. Elma ağacı sayısı ülkede ilk sırayı alır. Halkın esas geçim kaynağı tarımdır. Bu nedenle nüfus kırsal alanlarda yoğunlaşmıştır. Bu alanlarda hayvancılık ve el sanatları bütün canlılığı ile devam eder.

Büyük merkezlere olan yakınlığı, Kapadokya bölgesinde olması, Kayseri ve Nevşehir havaalanlarına yakınlığı Tarihi eserleri, doğa varlıkları ve zengin müzesi ile Türkiye’nin turizm merkezlerinden biri durumundadır.

Kapadokya bölgesinde yer alan Niğde, yaklaşık 9 bin yıllık uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. Doğal güzellikleri, kültürel varlıkları ve termal kaynaklarıyla Niğde, devamı »