Kemer Otelleri

Diyarbakır’ın Tarihi Turistik Yerleri

Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları 5.5 km uzunluğunda ve 7-8m yüksekliğindedir. (Çin Seddi’nden sonra en uzun surlardır.) 16 kalesi ve 5 çıkış kapısı olan siyah bazalt surlar, kentin en ilgi çekici yeridir. Ortaçağ askeri mimarisinin muhteşem örneğini oluşturan bu surlar yazıtlar ve kabartmalarla dekore edilmiştir. M.Ö. 349 yılında Bizans İmparatoru Costantinus tarafından yenilenen surların yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Diyarbakır’ın 65km kuzeybatısında Elazığ karayolu üzerinde Ergani ilçesinde bulunan Çayönü antik kenti cilalı taş devrine yani günümüzden yaklaşık 9000 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu yerleşim yerinin ilk yerleşik hayata geçilen yerlerden biri olduğu saptanmıştır. Çayönü İlkel yerleşmesinde çıkartılan öğütme taşları, çakmak taşı, kemikten ve bakırdan yapılan çeşitli aletler Diyarbakır Arkeolojik Müzesi’nde sergilenmektedir devamı »

Kemer – Göynük Club Phaselis Tatil Köyü

Göynük Club Phaselis Tatil Köyü Kemer Göynük mevkinde Antalya şehir merkezine 40 km, Kemer şehir merkezine 5 km mesafede yer almaktadır. Tesisin 247 club odası, 4 suit odası ve 1 engelli odası, 73 aile odası, 22 vip odası, 10 connectıon odası, bulunmaktadır.Odalarda; Tv, mini bar, klima(split),kasa, saç kurutma makinası, direk hatlı telefon bulunmakta olup alt katlardaki odaların zemini seramik üst katlarınki ise halıdır.

Göynük Club Phaselis Tatil Köyü fiyatları sezona göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenleiletişim bölümündeni numaralar ile .

Tesis:
Açık ve kapalı olmak üzere 2 ana restaurant, 2 A’la carte restaurant, 5 bar,anfi tiyatro,Aquapark,

Tv salonu,spa ve açık- kapalı disco devamı »

GÖYNÜK FAME RESİDENCE

FAME RESİDENCE

Kemer merkeze 10 km., havalimanına 40 km. mesafede. PLAJ: Denize 90 m. mesafede (tesis ile plaj arasından yol geçiyor) ve 100 m. uzunluğunda plajı bulunuyor. BÜYÜKLÜK: 18.000 m2 alana kurulu 163 odalı bir tesistir.

Disco (Ücretli) TV Salonu (Yok)
Jakuzi (Ücretsiz) Sauna (Ücretsiz)
Hamam (Ücretsiz) Masaj Salonu (Ücretli)
Internet Cafe (Ücretli) Oyun Salonu (Ücretsiz)
Animasyon (Ücretsiz) Banana (Ücretli)
Basketbol (Yok) Bilardo (Ücretli)
Binicilik (Yok) Bisiklet (Yok)
Bowling (Ücretli) Canlı Eğlence (Yok)
Dalgıç Okulu (Ücretli) Fitness (Ücretsiz)
Masa Tenisi (Ücretsiz) Futbol (Ücretli) devamı »

Göynük Greenwood resort hotel

GREENWOOD RESORT Antalya Hava Limanı 55 km, Terminale 50 km, Göynük / Kemer

ADRES : Kızıltepe Mevkii 07994 Göynük – Kemer
ANTALYA / TÜRKİYE
TEL : 90 242 815 21 25
FAKS : +90 242 815 16 41
E-POSTA : info@greenwoodresort.com

Rahat ve mutluluğunuz düşünülerek tüm konforuyla döşenmiş, merkezden ısıtmalı ve soğutmalı, balkonlu 201 standart oda, 12 aile odası, 6 suit ve 2 kral dairesiyle toplam 223 oda.

Tüm odalarda; banyo ve duş, uydu yayınlı TV, odada direkt hatlı telefon, banyoda telefon, minibar (boş, isteğe göre ücretli doldurulur), mini kasa (ücretli) ve saç kurutma makinesi, balkon bulunmaktadır.

 

OTEL AKTİVİTELERİ

Özel kumsal, açık ve kapalı havuz, kondisyon merkezi, tenis (tenis raketi ve topu, tenis kortu aydınlatması ücretli), voleybol, basketbol, bilardo (ücretli), masa tenisi, devamı »

Joy Park Kimeros Club Antalya / Kemer / Göynük

Joy Park Kimeros Club Antalya / Kemer / Göynük

Oda Özellikleri: Telefon, Banyo, Banyoda Telefon, Saç Kurutma makinası, Minibar (Hotel), Kasa(Some), Balkon(Some), Uydu TV, Merkezi Klima, Split Klima, TV’de Müzik

Bölge: Antalya, Kemer, Göynük

Konum: Sahilde, Antalya

Adres: GÖYNÜK KEMER/ANTALYA
devamı »

Antalya KEMER – JOY MA BİCHE HOTEL

Göynükte herşey dahil hizmeti sunan bu otel misafirlerine en iyi tatil fırsatını sunmaktadır. 5 yıldızlı Kemer otelleri arasında bulunan otelde güneşin, kumun ve temiz havanın keyfini çıkarın, çeşitli aktivitileriyle eğlenceli zamanlar geçirin. Bu güzel tatil mekanı sizlere Göynükteki en iyi tatil i sunuyor. Joy Ma Biche Hotel fiyatları hakkında bilgi almak ve otel ile iletişim kurmak için otelin web sitesinden yararlanabilirsiniz. Antalyadaki en kaliteli oteller arasında bulunan Joy Ma Biche Hotel misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaktadır. Akşam saatlerinde muhteşem şovlarla harika zamanlar geçirebileceğiniz bu devamı »

Adana Tanıtım ve Adananın Tarihi Gezilecek Yerleri

Adana Tanıtım ve Adananın Tarihi Gezilecek Yerleri

Misis Mozaik Müzesi

Müze 1956 yılında Misis Höyüğü’nden çıkan mozaikleri korumak amacıyla kurulmuştur. Bizans devrine ait bir kilisenin zemininde yer alan mozaiklerde Hz. Nuh’un tufan esnasında gemisine aldığı hayvanlar betimlenmiştir. Hayvanların canlı biçimde tasvir edildiği mozaikler, Çukurova mozaik sanatının ne denli ileri olduğunu gösteren örneklerdir. Müze, ören yerlerinden ve Adana Arkeoloji Müzesi’nden getirilen diğer mozaikler ve mimari parçalarla da zenginleştirilmiştir.

Anavarza (Dilekkaya Köyü) Ören Yeri Adana’nın Ceyhan ilçesi, Kozan-Kadirli yolunun yaklaşık 20. km’sinde Dilekkaya köyü yakınındadır. Çukurova’nın ortasında birdenbire yükselen büyük bir kaya kütlesinin önünde kurulmuştur. Roma İmparatorluğu döneminde “Anazarbus” olarak anılmıştır. Kentin Roma imparatorluk devri öncesi tarihi hakkında hemen hemen hiçbir bilgi yoktur. Roma imparatorlarından Septimius Severus’un, Pescennius Niger ile yaptığı iktidar savaşı sırasında, Severus’un tarafını tutan kent, Severus’un 194 yılında galip gelerek imparatorluğun tek hâkimi olmasından sonra ödüllendirilerek tarihinin en parlak devamı »

Muhafazakar Tatil İslami Oteller

Sahil bölgelerinde alternatif turizm kapsamındaki otellerin sayısı hızla artıyor. Daha mutaassıp ailelerin kalmayı tercih ettiği, kadın ve erkekler için havuzların ayrı olduğu, alkollü içki satılmayan ve mescit bulunan oteller turizmde rekabeti kızıştırdı. Bu otellere o kadar çok ilgi var ki; yaz döneminde yer bulmak zorlaşıyor. Alternatif oteller gazete ve televizyon reklam mecralarını kullanarak tüketicilere ulaşıyor. Reklam için yüksek bütçeler ayrılıyor.

Sah İnn Paradise ve Bera gibi 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinin de devreye girmesi ile sektör iyice hareketlendi. Yatak kapasitesi 10 bine yaklaşan ve yaklaşık 80 milyon dolarlık büyüklüğe ulaşan alternatif turizmde artan rekabet tatil fiyatlarını da cazip hale getiriyor. Nisan, mayıs ve haziran aylarında 5 yıldızlı otellerde günlük 50 YTL’ye tatil imkânı sunuluyor. 1990’lı yıllarda tatil anlayışının değişmesi turizm hareketlerinin de hızlanmasına sebep oldu. Yerli turistin sahil bölgelerine talebi arttı. Bu dönemde alternatif turizm adı altında hizmet veren konaklama tesisleri de tek tek devreye girmeye başladı. Bu otellerden en büyüğü 1500 yatak kapasiteli Caprice Palace, 1999’da Aydın Didim’de hizmete girdi. Ardından Konya Merkezli Kamer Holding Alanya’da Sah İnn Suit adlı oteli tatilcilerin hizmetine sundu. 2001’deki ekonomik krizle durağanlaşan alternatif turizm son yıllarda yaşanan ekonomik istikrar sayesinde yeniden canlanmaya devamı »

Güngörmez Suyu Artvin – yusufeli

Güngörmez Suyu Artvin / Yusufeli ilçesi Güngörmez Dağları’nda bulunmaktadır. Akşam karanlığında suyunun akmaya başlaması ve gün açıldığında suyunun kesilmesi ilginç bir doğa olayıdır.

Artvin hem yeşil doğasıyla, hem de jeolojik yapısıyla ayrıcalıklı bir yöredir. Derin kanyonları, mağaraları, kaplıcaları, ayı hamamı adı verilen suyun oluşturduğu kaya oyukları, krater ve buzul gölleriyle çok değişik fiziki özelliklere sahiptir. Kaleleri, kemer köprüleri, camileri, kiliseleri gibi tarihi kalıntılar bakımından da açık hava müzesi gibidir. Bilimsel incelemelere konu olan faunası ve florasıyla Artvin, çok önemli konumdadır. Başka yörelerde rastlanmayan Kafkas engereği, dağ horozu, çengel boynuzlu iri dağ keçisi ve dünyanın en büyük kafalı boz ayıları Artvin’de barınmaktadır. Kızıl akbaba türü bu yörede koloniler halinde yaşamaktadır. Bitki çeşitliliği ve endemik türlerin çokluğu ilimizi bir botanik bahçesine dönüştürmüştür.

Balkanların en yüksekteki en derin gölü, literatüre “Dünyanın büzüğü” olarak geçen (Darıca ve Dağeteği köylerinin yolu üzerindeki geçit) doğal oluşum ve 10.Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen 2 km. uzunluğundaki (uçurumda sert kaya kitlesi oyularak yapılan) su kanalı Yusufeli’dedir. Vahşetli doğası, otantik yapısıyla Yusufeli, en çok turist çeken bir ilçemizdir. Buna karşın, bu kadar ilginç özelliklere sahip olan Yusufeli’nin turizm açısından hak ettiği yere ulaştığını söyleyemeyiz. Bu ilçemizde, turizmin daha da gelişmesi için barındırdığı değerlerin tanıtımı gerekmektedir.

Yöremizin çok az bilinen ve yeterince tanıtılmayan, ilginç coğrafik özelliğe sahip yerlerinden biri de “Güngörmez suyu”dur. Bu su, Güngörmez Dağı’nın (3523 m.) eteklerinde, geceleri akan, gündüzleri kesilen bir sudur(1). Dünyada bir benzerinin olup olmadığı bilinemiyor. Turistlerin ilgisini çeken ve duyanları, görenleri hayretler içinde bırakan bu su için özel bir tanıtım yapılmamıştır. Ulaşım zorluğu, bu suyun tanıtımını büyük ölçüde engellemektedir. Internet sitelerinde çok kısa sözü edilen, bazı romanlara konu olan(2) “Güngörmez suyu” ile ilgili gündüz kesilip gece akmasının dışında hiçbir bilgi yoktur. Bilimsel bir incelemeye de konu edilmemiştir.

Yörede yaşayanların adak kurbanlarını kestiği, yılda bir ziyaret ettiği bu suyun gizi, bugüne kadar çözülemedi. Bu nedenle, halk tarafından bu su kutlu sayılmakta, söylenceleri dilden dile dolaşmaktadır. Suyla ilgili çok sayıda halk inanışları da vardır. Yörede yaşayanların bazıları bu inanışlara uygun davranışlar sergilemektedirler.
Biz bu yazımızda, Güngörmez suyunun yatağını, yerleşim yerlerine uzaklığını, tarihsel nitelik taşıyan söylencelerini, gece akıp gündüz kesilmesinin bilimsel nedenlerini ve de bu konudaki önerilerimizi anlatmaya çalışacağız. Sadece coğrafik olayı bilinen, hakkında söylenceler olan, tanıtılmadığı için ancak kulaktan dolma bilgilerle varlığından söz edilen bu suyla ilgili çok yönlü değerlendirmelerimizi halkoyuna aktarmayı amaçlayacağız.

güngörmez suyu Güngörmez suyunun dış görünüşü, Kaçkar’larda çokça rastlanan gözelerden farksızdır. Güngörmez Dağı eteklerinde, oluğu olmayan, akarına kürün konmayan gösterişsiz bir sudur. Yatağı sürekli ıslak, toprağı yumuşaktır. Dere boyunca uzanan çakılları, taşları yeni yıkanmış gibi temiz ve parlaktır. Yakınında, irili ufaklı tepeler bulunur. İlimizin genel coğrafi yapısına uygun olarak, Güngörmez suyunun çevresinde, geçit vermeyen dağlar, düzlükleri bulunmayan derin ve dik vadiler, irili ufaklı dereler vardır. Bitki örtüsü, kayalıkların doğallığı bakımından diğer gözelerle benzeşir. Ancak, Güngörmez suyunu diğer gözelerden ayıran bir özelliği vardır. O da, geceleri akıp gündüzleri kesilmesidir. Güneş doğunca yatağının kurumasıdır.

Güneş, Güngörmez suyunun yöresindeki tepelerden son ışıklarını çekince, su hafiften sızıldamaya başlar. Güneş, dağ doruklarını aşınca, Güngörmez suyu iplik gibi çakıllıkların arasından süzülür. Karanlık basınca, gürültüler çıkararak gür biçimde akar. Akışı gece boyunca sürer. Bazıları bu durumu, Güngörmez suyunun karanlıklara başkaldırısı olarak değerlendirir. Karanlıkları sevmez bu su. Gece ortaya çıkarak, varlığını göstermeye çalışır.

Ne zaman ki, güneş ilk ışıklarını Güngörmez’in yakınındaki tepelere ulaştırır, suda yeniden bir değişim başlar. Gür sesi kesilir. Önce parmak kalınlığına, sonra da iplik inceliğine dönüşür. Güneş yatağına vurmadan Güngörmez suyu, parlak çakıl taşları arasında kaybolur. Her yerin ışıdığını görmenin erinciyle uykusuna çekilir adeta.

Güngörmez suyunun yakınında bir konaklama tesisinin olmayışı ve ulaşım güçlüğü, dünyanın en ilginç gözesinin turizm açısından değer kazanmasını önlemektedir. Doğal güçlükleri göze alan, serüvenden devamı »

Konya ILGIN KAPLICALARI VE TERMAL TESİSLERİ

Konya ILGIN KAPLICALARI VE TERMAL TESİSLERİ

Ilgın ilçesi Konya- Afyon karayolu üzerinde kurulmuş bir şehirdir.Ilgın Konya’ya 90 km Afyon ‘a ise 130 km mesafededir.

Kaplıcalar ilçe merkezinin 2.5 km batısında hamam dağı eteklerindedir. Tarihi kaplıcayı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralayan Ilgın belediyesi işletmektedir.

Yeri ve bugünkü durumu : İlçe merkezinin 2.5 km batısında Ilgın- Akşehir asfaltı üzerindedir.İki ayrı dönemde yapılan kaplıcanın ilk defa 1236 miladi yılında 1 . Alaedddin Keykubat döneminde ikinci Defa ise 2.Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından miladi 1267 yılında yaptırıldığı anlaşılmakladır. Mimari Özellikleri: 16×20 metre ölçüsünde olan kaplıca yaklaşık doğu- batı istikametinde uzanmış ve birbirine bitişik iki hamamdan ibarettir. Doğu cephesinde kubbeli erkek ve kadınlara hizmet veren kuzey-güney yönünde uzanan 1968 tarihinde Ilgın Belediyesi tarafından yapılan ve işletilen 3. bir kaplıca binası bulunmaktadır. Kaplıcanın kadınlar kısmına kuzeyden yanları iki duvarla kapalı bir revakla girilir.üç sivri kemerle revak’ın üstü ortadaki daha büyük yanlardaki oval üç kubbe ile örtülüdür.Kubbeler,önde iki serbest ayağa arkada duvarlar bitiştirilmiş taş ayaklarla , yanlarda duvar ile birbirine bağlı esas ve tali kemerler vasıtası ile desteklenmektedir. Revak cephesi, ayak ,kemer ve kubbeleri sıvalıdır.Cümle kapısı 40 cm eninde profilli bir çerçeve ile süslenmiştir.Bir boşluktan sonra üzeri büyük kubbe ile örtülü olan soyunma mahalline girilir,kubbenin ağırlıkları köşelerde üçgenler yardımı ile duvarlara aktarılmakta ve eteğinde profilli süslemeler mevcuttur.Buranın aydınlatılması cümle kapısının üzerindeki pencere kubbe merkezindeki aydınlık deliği ile sağlanmaktadır.

Soyunma mahallinden bir kapı ile 8,30×8,45 m ölçüsünde sıcaklık havuzlarına girilir,buranın özellikleri de dış kısımdaki özelliklerin aynısıdır, aydınlatılması güneye açılan bir alt pencere ve kubbe merkezindeki yuvarlak ışıklık ile sağlanmıştır. Kadınlar kısmının doğusuna bitişik kaplıcanın ikinci kısmı erkekler bölümüdür, kadınlar kısmının mimari özelliklerini taşımasına rağmen havuzlu kısmın aydınlatılması kubbede 8 adet ışık gözleriyle sağlanmaktadır.

Malzeme ve teknik özellikler :Kaplıcanın iç ve dış kısımlarının sıvalı olması bakımından,yapımında kullanılan malzemenin özelliklerini öğrenmede zorlanıyoruz, ancak kaplıcanın ve yörenin yapısal özelliklerine baktığımızda kesme taşlarla ve moloz taşlarla yapıldığını görmekteyiz,ayrıca revak’ın üzerini örten kubbelerin yapımında tuğla kullanılmıştır.Kaplıcanın iç döşemeleri ise mermerdendir.

KAPLICA SUYUNUN FAYDALARI

Ilgın kaplıcaları şifa kaynağı olarak bilinir.Her yıl otel ve moteller hastalıklarını iyileştirmek isteyen insanlarla dolup taşar,bastonla gelip yürüyerek giden insanlar görülmektedir. Suyu hamam Dağı eteklerinde güneyden kuzeye doğru uzanan alivyum tabakası ile örtülü bir kırık üzerindedir,su yöresel olarak söylenen Hamam Dağının eteklerinden çıkar.Kadınlar hamamında saniyede 14 litre ,erkekler hamamında ise 35–40 litreyi bulan su çıkmaktadır.Çıkan bu sular iki kadınlar hamamına iki erkekler hamamına otel ve motellere devamı »

istanbul türbeler

İstanbul Türbeler

I. MUSTAFA VE İBRAHİM TÜRBESİ: Ayasofya Camisi giriş kapısının sağındaki kubbeli, yalın yapıdır. Bir süre Bizans-lılar’ın vaftiz yapısı ve caminin yağhanesi olarak kullanılmıştır. İçerde 15 sanduka bulunmaktadır.
BARBAROS TÜRBESİ: Beşiktaş Mey-dam’nda, Barbaros Anıtı’nın karşısındadır. 1541′de Mimar Sinan yapmıştır. Sekiz köşeli, önü revakh, kubbeli, yalın bir yapıdır. Yapının içi renkli bezemelidir. Üstteki alçı pencereler vitraylıdır. Bahçesindeki 25 gö-mütte yakınları gömülüdür.
HÜSREV PAŞA TÜRBESİ: Fatih’te, Bali Paşa Camisi’nin karşısındaki sokaktadır. 1545′te Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Klasik üslupta, kesme taştan, sekiz köşeli bir yapıdır. Köşelerde, ince, yuvarlak sütunlar yer alır. Yüksek kasnağa oturan çubuklu kubbesi vardır. Pencereler işlemelidir. İçinde, Kanuni’nin sadrazamlarından Hüsrev Paşa’nın sandukası bulunmaktadır.
SOKULLU MEHMED PAŞA TÜRBESİ: Eyüp’tedir. XVI. yy’in önemli türbelerinden olup 1574′te Mimar Sinan yapmıştır. Çok köşeli, köşeleri ince sütunlu, kubbeli bir yapıdır. Sivri kemerli pencereler alçı kafeslidir. Türbede 17 sanduka bulunmaktadır.

II. SELİM TÜRBESİ: Ayasofya Camisi mezarlığındadır. Buradaki türbelerin en eskisidir. 1577′de Mimar Sinan yapmıştır. Ak mermerden sekiz köşeli yapının girişi ve duvarları değişik renkte çinilerle kaplıdır. Giriş, dört sütunlu, küçük kubbeli ve saçaklıdır. Ana mekânı örten büyük kubbe, 8 mermer sütuna oturmaktadır. Türbe mimarisinin seçkin örneklerinden olup, içinde 42 sanduka bulunmaktadır.

NİŞANCI MEHMED PAŞA TÜRBESİ: Atikali’de, caminin solundadır. Sekiz köşeli, kubbeli yapının 1592 tarihli yazıtı vardır. Burada, Nişancı Mehmed Paşa ve oğlu gömülüdür.

III. MURADTÜRBESİ: Ayasofya Ca-misi’nin mezarlığındadır. Mimar Davud Ağa, 1595′te yapmıştır. Mermer, altı köşeli yapının önünde dört sütunlu revak vardır. İçinin, tümü İznik çinileriyle süslüdür. Kapısı sedef kakmalıdır. Duvarları yazılar dolanmaktadır. Türbede III. Murad’m sandu-kasıyla birlikte 54 sanduka vardır.

SİNAN PAŞA TÜRBESİ: Beyazıt Meydanı yakınında, Yahya Kemal Müzesi karşısındadır. Mimar Davud Ağa, 1596′da Sadrazam Koca Sinan Paşa için yapmıştır. Dıştan on altı, içten sekiz köşeli, kubbeli, taştan bir yapıdır. Önünde, 1594 tarihli sebili vardır.

ŞEHZADELER TÜRBESİ: XVI. yy sonunda yapılmıştır. Ayasofya Camisi mezarlığındaki en küçük türbedir. Kesme taştan, sekiz köşeli bir yapıdır. Burada III. Murad’ın çocukları gömülüdür.

SİYAVUŞ PAŞA TÜRBESİ: Eyüp’te, Sokullu Türbesi karşısındadır. 1602′de Sadrazam Siyavuş Paşa için yaptırılmıştır. Dıştan on altı, içten sekiz köşeli yapının, iç duvarları renkli devamı »

İstanbul kuş evler

Türk mimarisinde kuş evleri Klasik Dönem Osmanlı mimarisiyle (XV. yy) birlikte ortaya çıkmış, XIX.yy sonlarına değin ulusal mimarinin ilginç bir ayrıntısı olarak sürmüştür.
Kuş evlerinin en güzel örnekleri İstanbul’un anıt yapılarında görülebilir. Yangınlar yüzünden günümüze ancak taş ve tuğladan yapılanları ulaşabilmiştir.
Kuş köşkü, kuş sarayı da denilebilen bu evler, yapıların bol güneş alan, sert rüzgârlardan korunaklı yüzlerine ve ulaşılamayacak yüksekliklere yerleştirilmiştir.
Kuş evlerinin bulunduğu yapılar çok çeşitlidir. Bunlara değişik yüzyıllardan şu örnekler verilebilir:
XVI. yy’dan Süleymaniye ve Bali Paşa camileri, Büyükçekmece Sokullu Mehmed Paşa Köprüsü.
XVII. yy’dan Yeni Cami.
XVIII. yy’dan Nuruosmaniye, Fatih, Laleli, Üsküdar Ayazma, Selimiye camileri; Çarşıkapı’da Kara Mustafa Paşa Medresesi, Saraçhane’de Hüseyin Paşa Medresesi ve Mektebi, Bayezid Seyyid Hasan Paşa Medresesi, Fatih’te Feyzullah Efendi Medresesi, Vezneciler’de Ragıp Paşa Mektebi, Ayasofya’da I.Mahmud Kütüphanesi, Laleli’de Sultan III. Mustafa Türbesi, Büyük Yeni Han, Laleli’de Çukurçeşme Hanı, Bayezü’ta Hasan Paşa Ham.
XIX. yy’dan Balat’taki kimi evler ve Darphane.
Her çeşit teknik kaygıdan uzak bu süsyapıları, mimari biçimleriyle iki gruba ayrılır. Birinciler, yapıların yüzünde tek ya da yan yana birkaç küçük delikten oluşur. Bunların dışa çıkıntısı ya çok azdır, ya da hiç yoktur. Süleymaniye Camisi, Yeni Cami ve Büyükçekmece Sokullu Mehmed Paşa Köprüsü’ndeki kuş evleri bu türe örnektir. İkinci gruptakiler, bulundukları yüzeyden çıkıntılı, özenle yapılmış evlerdir. Kimileri konsollar üstünde cumba gibi ileriye doğru uzanır. Yüzleri, kemerli kapı ve kafesli pencerelerle süslü, üstleri çatı ya da kubbeçiklerle örtülüdür. Kimileri de sütuncukların taşıdığı revaklarla çevrili, birbiri üstünde yükselen balkonlu çok katlı yapılardır.
Olağanüstü işçilikleriyle en görkemli kuş köşkleri, Üsküdar’daki Cedid Valide, Ayazma ve Selimiye camilerindekilerdir.
Cedid Valide Camisi’ndeki kuş köşkleri minareleri, yüksek kasnaklı devamı »