Bodrum Otelleri

Bodrum – 2012 Pansiyon ve Fiyatları

Bodrum 2012’de yine tatil severlerin akınına uğruyor. Şu sıralarda pansiyonlarda yer bulmak oldukça zor olduğu için bodrum pansiyon fiyatları tavan yapmış durumda.

Pansiyon fiyatları yine kaliteye göre değişiklik göstermektedir. otelpansionlari.com site yönetimi olarak Bodrum’da yer alan birkaç pansiyon ismi önereceğiz. Güncel fiyatlar değişiklik gösterdiği için fiyatlar hakkında pek birşey yazmak istemiyoruz. Ancak ilgili Pansiyonları iletişim devamı »

BODRUM MERHABA PANSİYON

Bodrum Merhaba Pansiyon plaja250 muzaklıkta olup şehirde gezip eğlenebileceğiniz tüm mekanlara yakındır.Odalarımız Klimalı, Tv’li, Banyodur, Roof Bar, teras manzaralı restaurant, 24 Saat sıcak su bulunmaktadır.

BODRUM MERHABA PANSİYON

Bodrum Muğla’nın en güzel tatil mekanlarındandır.Ege denizi sıcak güneş kızgın kum ve tatil.Tatil denince akla gelen ilk yer olan Bodrumda tatil yapmak istiyorsanız uygun fiyatlarla kalabileceğiniz mekan Bodrum Merhaba Pansiyondur.

Fiyatları ise 50 – 100 YTL arasında değişmektedir.

Adres; Kum bahçe Mah. Akasya sok. No:11 48400 BODRUM

Bodrum’da Turizmi

Bodrum’da Yat Turizmi

Yapım, bakım, onarım ve işletmeciliği kapsayan yat turizminin merkezi Bodrum’dur. İçmeler Tersanesinde ismi artık neredeyse Bodrum’la özdeşleşmiş gulet tipi tekne yapımı geleneği sürdürülmektedir.Tersane büyüklüğündeki tesiste de modern teknoloji ile 30 metre uzunluğundaki lüks yelkenli yatlar inşa edilebilmektedir.Bodrum’da 275 yat kapasiteli marina bulunmaktadır. Ayrıca 12 çekek yerinde yatların bakım, onarım ve kışlama hizmeti verilmektedir. Bodrum yat devamı »

Bodrum Tarihi

Bodrum Tarihi

Hanikalkmassus‘ta (Bodrum‘un eski adı) M.Ö. 484 yılında doğan ve “Tarihin kızkardeşi” olarak bilinen Herodotos‘a göre Bodrum Got‘lar tarafından kurulmuştur. Daha sonra Karya ve Leleg‘ler bu bölgeye yerleştirmişlerdir. M.S.650 yılında Magareliler gelerek şehri iyice genişletmişler adını da Hanikalkmassus olarak değiştirmişlerdir. Bodrum M.S. 886 yılında Persler‘in egemenliğine girmiştir.

Hanikalkmassus en “parlak” devrini M.S. 953 yılında Mokarya bölgesinin başkenti olunca yaşamıştır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum bu dönemde Kral Mausolos‘un anısına kızkardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından köylülere yaptırılmıştır.

Bodrum M.S. 1192 Romalıların eline geçmiş ancak bu dönemde beklendiği üzere önemli bir gelişme göstermemiştir. M.S. 1395 yılında Bizharslılar, M.S. XVI yüzyılda Türkler tarafından harslanmıştır. I. Haçlı savaşlarında Bizanslıların, XIV. yüzyılda tekrar Türklerin eline geçmiştir. 1415 yılında Rodos Şövalyelerinin eline geçmiştir. 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde tekrar Osmanlı İmparatorluğu’na katılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra adı şehre hakim olan kötü koku ve sıcak havalarda yüksek tepelere kadar ulaşan pis deniz havasından dolayı Bodrum olarak değiştirilmiştir. Modern Bodrum, tarihini bugünkü sosyal ve devamı »

Neşe pansiyon

Neşe pansiyon Dünya ve Türkiye’de tatilin vazgeçilmez tatil mekânlarından birisi olan bodrum merkez’de faaliyet göstermektedir. Denize sıfır bulunan neşe pansiyon’da bodrumla iç içe bir konaklama keyfi yaşayacaksınız. 13 adet odası ile hizmet veren neşe pansiyon’da 12 yaşına kadar olan çocuklar ücretsizdir.

Neşe pansiyon fiyatları

Neşe pansiyon 6 Haziran-1 Eylül 2009 kahvaltı dâhil kişi devamı »

Akçabükü Suyu

Akçabükü Suyu Bodrum İlçesi’ndedir. Soğuk olduğu için, müshil olarak içilir. Orta tuzlu bir sudur. Bağırsak görev bozukluklarında kullanılır.

Tavşanburnu İçmesi

muğla Tavşanburnu İçmesi Sıcaklık 18°C Bodrum İlçesi’ne 5 km uzaklıkta, Tavşanburnu denilen yerin yanında, deniz kenarında kaynar. Sodyum sülfatlı bir sudur. Bağırsakların görev bozukluklarına yarar sağlar.

BODRUM KARAADA KAPLICASI

BODRUM KARAADA KAPLICASI İlçeye 4 mil uzaklıktaki Karaada’da, ısısı 35 C civarında olan, romatizma, göz hastalıkları ve kükürtün fayda sağladığı her hastalığa iyi gelen, vücudu dinlendiren halka açık bir kaplıca bulunmaktadır.

GALATA KULESİ

1348′de Cenevizliler’ce Galata surlarının başkulesi olarak yapılmıştır. İstanbul’a büyük zararlar veren 1509 depreminde, Galata surlarının da yıkıldığı ve Mimar Hayreddin’in onardığı bilinmektedir. Osmanlı Dönemi’nde çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. XVI. yy’da Kasımpaşa Tersanesi’nde çalışan tutsaklarınzindanı olan kule, XVIII .yy’da yangın gözetleme yeriydi. Kule, 1794′teki yangında tümüyle yanmış, daha sonra dört yana çıkıntılı pencereli bir kat yapılıp sivri külahla örtülmüştür. 1875′te fırtınada külah zarar gördüğünden, sekiz köşeli ahşap bir kat yapılmıştır. 61 m yükseklikte olup, bodrum ile 12 katlıdır. Cenevizliler devamı »

adanadaki tarihi kaleler turistik yapılar

Seyhan Irma­ğının ve Taşköprünün batı bitişiğindeki höyüğün güneyindedir. Abbasi Halifesi Mehdi ile oğlu halife Harunür Reşid (764-809) bu kaleyi 781′de bir ilkçağ kalesinin yerine yaptırmıştır.

Adana’yı 1836′da ele geçiren Mısır Valisi Mehmed Ali Paşa kaleyi yıktırmıştır. Savunma hendekleri ile çevrili surları 300 m uzunluğunda idi. Bugüne sadece Müftülük yakınındaki kule ile sur yıkıntılarından son bölümler kalmıştır. Yontma taştan ya apılmış olan kale, doğudan batıya uzanmaktaydı. Kale, Abidin Paşa caddesine Tarsus kapısı, Taşköprüye kale kapısı ile bağlı idi.
Anavarza (Anazarba) Kalesi: Kozan İlçesinin 22 km güneydoğusunda, DHekaya Anazarba) Köyünün 2 km uzağındadır. Sombaz Çayının Ceyhan’la birleştiği yerin 8 km kuzeyinde, bir ada gibi yükselen tepe üzerindedir. İÖ IX. yy’da Asurlularca yaptırılan kale, Roma ve Bizans dönemlerini de yaşamıştır. fS 17 yılında kalenin Romalıların eline geçmesinden sonra Anavarza’da tanrılar ve imparatorlar onuruna Tarsus’takiler kadar görkemli oyunlar düzenlendi. Roma İmparatoru Caracalla bu kente yakınlık duyduğu için, kent paralarına Tarsus paralarında olduğu gibi, Metropolis (başkent) damgasını bastırttı. Kale, çeşitli dönemlerdeki yer sarsıntılarıyla dört kez yıkılmıştır.VI. yy’daki bir depremde yıkılan kale, Bizans İmparatoru Justinianus zamanında onarılmış ve Araplara karşı bir sınır kalesi olarak kullanılmıştır. Abbasi Halifesi Harunür Reşid burayı 795′te ele geçirmiş, 797′de onartmış ve içine Horasan’dan gelen halkı yerleştirmiştir. Kale 963′te Bizans saldırılarıyla yıkılmış, XI. yy’da Ermenilerin, sonra da Bizanslıların eline geçmiştir. Bizans İmparatoru Joannes Comenus 1143′te burada ölmüştür. Anavarza Ka’lesi ilk kez Ramazanoğullan Beyliği zamanında Türklerin eline geçmiş, XIV. yy’dan sonra kullanılmamış, kendi haline bırakılmıştır.1972-1973 arasında nekropolde yapılan kazılarda birçok yapıt bulunmuştur.

Annaşa Kalesi: Annaşa da denilen orta­çağdan kalma bu kale, Torosların en büyük geçidi Gülek’in girişindedir. 1671′de kaleyi gören Evliya Çelebi “mamur bir kale” olduğunu belirtmektedir. Araplar buraya “Hüsnûs Sekalibe” derdi; bu ad kaleyi yaptıranların Azerbeycan’dan Çukurova’ya gelen İskitler olduğunu düşündürmektedir. Kocaköy’ün 4 km doğusundaki yalçın bir dönemecin gediği üzerine kurulu Annaşa Kalesi de birkaç kez onarılmıştır. 1903′te kaleyi gezen Prof. Ramsey izlenimlerini yayınlamıştır.

Haruniye Kalesi: Bahçe ilçesine bağlı Haruniye bucağının kuzeydoğusundadır. Ka­leyi VIII. yy’da Harunür Reşid’in komutan­larından Ferec yaptırtmıştır. Adını halifenin adından almıştır. Bugün yıkıntı halindedir.

Hemite Kalesi: Osmaniye İlçesinin 20 km kuzeybatısında ve Ceyhan Irmağının sol kıyısında Gökçedam (Hemite) Köyünde, sarp bir tepe üzerinde kurulmuştur. Haçlı Seferle­rinde önemli rol oynayan Kale, çeşitli tarihlerde onarılmıştır. Yer sarsıntılarıyla yıkılmamış ender kalelerdendir. Yontma taştan yapılmıştır. Üç kemerli, zafer takına benzeyen tek giriş kapısı vardır. Surları, 810 m. yükseklikte ve 1500 m. uzunluktadır. 70′er m. aralıklı, ikişer katlı 20 burcu bulunmakta­dır. Romalılar döneminden kalma iki su kemeri dikkat çekicidir. Anavarza’ya su 12 ve 20 km. uzunluğundaki bu su kemerleriyle getirilmektedir. Batısında, Korent biçiminde 6 sütunlu bir III. yy zafer takı vardır. İçinde, Bizanslılardan kalma kaya kabartması (1516) ve Havari (Apostol) Kiliseleri; dış surlarının içinde de Roma döneminden kalma tiyatro, saray, tapınak, hamam yıkıntıları; doğusun­da, I. yy Roma kaya mezarları, fresklerle süslenmiş mezarlar, kilise ve sarnıçlar bulun­maktadır.Kayalara oyulmuş mezarlarda, insan figürleri ve cenaze töreni kabartmaları vardır. Kayanın üst düzlüğündeki iç kalede birçok kalıntılara rastlanır. Köyde ve sınırların batısında, 18 çeşit deniz hayvanını gösteren Anavarza mozaikleri vardır. Bunların, 3.55×10.75 m. boyutundaki bir havuz taba­nından kaldığı sanılmaktadır. Bu mozaikler, başka bir havuz tabanını oluşturan (Yunusa binmiş, eli kamçılı çocuk Eros) mozaiklerle birlikte 1961′de Adana Bölge Müzesine kaldırılmıştır.

Ayaş (Kestanbol) Kalesi: İskenderun Kör­fezinde, Yumurtalık İlçesinin güneyinde, Ayaş adlı antik bir kentte yapılmış, bir Ortaçağ kalesidir. Kestanbol Kalesi de denir. Kale ile küçük kule, XVI. yy başlarında da, 1323′te Memlûklar, Kanuni Bağdat seferine giderken Osmanlılarca onarılmıştır. Bugün, kalenin bazı burçları ayakta kalabilmiştir.

Bucak Kalesi: Kozan’ın 10 km güneyinde, Hamamköy’ün doğusunda bir devamı »

Pegasus ic ve dis hatlar seferleri – pegasus uçak bileti

Pegasus hava yolları şirketi yaptıgı resmi açıklamada 2008 Kış sezonunda yapacagı uçuş tarifesini duyurdu. Buna göre şirket iç hatlarda Adana, Ankara, Antalya, Bodrum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Mardin, Samsun, Trabzon ve Van’a uçak seferleri düzenleyecek. Bu şehirlere uçuşlar düzenli olarak olacak. Dış hatlarda ise Ankara, İstanbul ve İzmir’den; Amsterdam, Düsseldorf, Kopenhag, Köln, Londra, Lefkoşa, Münih, Stuttgart ve Zürih’e karşılıklı seferler düzenlenmekte. Kış sezonunda giren şirkette bu noktalara uçak bileti bulabilirsiniz. Online Pegasus uçak bileti almak için şirketin websitesi olan flypgs.com adresine bakınız.

Bodrum Ulaşım – Bodrum Haritası

Bodrum’a Ulaşım harita…

Bodrum turistik bir kent olduğu için ulaşım koşullarıda son derece iyileştirilmiştir.Bölgede ulaslararası bir hava limanı bulunmaktadır.
Bölgeye 35 km uzaklıkta olan bu hava limanının ismi Milas Bodrum Hava limanıdır.Yılda 2.000.000 insan taşıma kapasitesinede sahip olan bu
hava limanı bölgeye her yıl milyonlarca turistin gelmesini sağlamaktadır.

Hava limanı böge için gerçekten çok önem sağlamaktadır.Bölgeye gelen yabancı turistlerin çoğunluğu hava yollarını tercih ettiği için
bölgeye daha çok turistin girişi sağlanmıştır.

Ayrıca Milas Bodrum Hava Limanı hatrı sayılı bir büyüklüğe sahiptir.

Bölgede 1970 lerde alt yapı çalışması olarak yapılan Milas-Bodrum kara devamı »